px

Глава 5: Приключване на проект

Завършването на проект е постижение. Това постижение се основава на много работа. Като група, ти и твоите членове на екипа, заедно, сте измислили идеята, планирали сте я, изпълнили сте плана, наблюдавали сте/контролирали сте своя напредък и сега сте достигнали до процеса на завършване.

“Успяхме!”

Сал, Ема, Габи, Леон: „УСПЯХМЕ. СТАРТИРАЩОТО СЪБИТИЕ МИНА СТРАХОТНО!

След един ден почивка, вече сме готови да приключим тази част на проекта. Приключването е процесът на завършване на проекта. Завършването на проект е постижение. Това постижение се основава на много работа.”

Процесът на приключване

Ние, като група, заедно, измислихме идеята, планирахме я, изпълнихме плана, наблюдавахме/контролирахме своя напредък и сега достигнахме до процеса на завършване. В процеса на завършване, имаме възможност да разсъждаваме върху качеството на резултатите от проекта, какво научихме за управлението на проект и колко добре работихме със своя екип.

В процесът на приключване също има работа, която трябва да се завърши, като:

      • Някои проекти изискват създаването на закриваща презентация, за предоставяне на финалния доклад на заинтересованите страни (училищно настоятелство, дом за възрастни хора, спонсори и др.).
      • Събираме и съхраняваме всички документи, свързани с проекта (като план на проекта, изпълнен график и т.н.) в портфолио на проекта, като папка или компютър. Тези документи се превръщат в справочни материали за бъдещи проекти, например, за повторение на нашата услуга за доставка на продукти в следващите месеци или друго събитие, на което желаем да сме домакини.
      • Членовете на екипа трябва „да разпишат“ проекта, за да удостоверят, че той е завършен.
      • Създаваме документ за научените уроци, заедно с членовете на екипа, като ги питаме какво мина добре, какво можеше да се направи по-добре и какво трябва да продължи.
      • Извършваме самооценка и оценка от колегите и разговаряме с всеки член на екипа лично. Тук включваме въпроси, като:
        • дали сме се отнасяли един с друг с уважение;
        • дали сме споделяли своите отговорности;
        • дали сме комуникирали ясно и ефективно;
        • дали сме работили организирано, и
        • дали сме управлявали времето си разумно.
        • И, разбира се, накрая, празнуваме всичко постигнато от нашия екип! Независимо от резултата, ние отделихме време и усилия, научихме много по пътя и трябва да се възнаградим за ВСИЧКИ усилия.

 

Самооценка и оценка от колеги

Леон: „За да може всеки член на екипа да израсте от този процес, ние извършваме самооценка и оценка от колеги. Правим това, като създаваме съобщение за всеки член на екипа, което изглежда като това:

    оценка

    Упражнение 11: Открий думите

    Сал: “Нека празнуваме, като намерим всички ключови термини от всяка глава, за да покажем че ти си готов за управление на проект за полет до ЛУНАТА!

    Думите са разположени хоризонтално и вертикално. Придвижете мишката над намерената дума, за да я изберете”.

    Върнете се към началото

    Поздравления, завърши електронния модул за обучение!

    Провери какво си научил

    Ти завърши петте глави на курса и можеш да провериш какво си научил. Направи финалния тест и ще получиш оценка и сертификат за завършване на курса.

    Основни термини

    Кликни на думите, за да се разшири прозореца и разбереш тяхното значение: 

    Критерии за приемане:

    Набор от условия, които трябва да бъдат изпълнени преди приемане на резултатите.

    Дейност:

    Определена, планирана част от работата, извършвана по време на проект.

    Допускане:

    Фактор в процеса на планиране, който се възприема като верен, реален или сигурен, без доказателство или демонстрация.

    Процес на завършване:

    Процесите, извършвани за официалното приключване на проекта, фаза или договор.

    Управление на комуникациите:

    Компонент на проекта, програмата или план за управление на портфейл, който описва как, кога и с кого ще бъде обменяна и предавана информация за проекта.

    Ограничение:

    Ограничителен фактор, който въздейства върху изпълнението на проект, програма, портфолио или процес.

    Резултат:

    Всеки уникален и удостоверим продукт, резултат или възможност за предоставяне на услуга, които трябва да бъдат създадени за завършването на процес, фаза или проект.

    Процес на изпълнение:

    Това е процесът на реализиране на плана на проекта. Етапът на изпълнение включва осъществяването на дейностите, които са идентифицирани в рамките на процеса на планиране.

    Процес на инициация:

    Тези процеси се извършват, за да се дефинира нов проект или нова фаза на съществуващ проект, чрез получаването на разрешение за започване на проект или фаза.

    Научени уроци:

    Познанията, натрупани по време на изпълнението на проекта, които показват начина, по който са управлявани събитията в проекта или трябва да се адресира в бъдеще за целите на подобрение на бъдещото представяне.

    Важно събитие:

    Това е ключов момент или събитие в даден проект, програма или портфолио.

    Планиране на важно събитие:

    Тип на график, който представя важните събития с планирани дати.

    Процес на наблюдение и контрол:

    Извършва се през целия проект. Наблюдението и контролът включва гарантиране, че всички дейности в плана на проекта са изпълнени на време и в рамките на бюджета и справяне с промени, които се налагат за постигане на целите на проекта.

    Процес на планиране:

    Ръководителят на проекта и членовете на екипа дефинират дейностите, необходими за получаване на крайния продукт, услуга или резултат. Определяне на какъв персонал и ресурси са необходими, определяне на график и наличен бюджет за проекта.

    Проект:

    Временно усилие, което е предприето за създаването на уникален продукт, услуга или резултат.

    Харта на проект:

    Документ, издаден от инициатора на проекта или спонсора, който официално разрешава съществуването на проекта и предоставя на мениджъра пълномощието да прилага организационни ресурси към дейностите на проекта.

    Управление на проект

    Прилагането на знания, инструменти и техники спрямо дейности на проекта с цел изпълнение на изискванията на проекта.

    Ръководител на проект

    Това е лицето, на което изпълняващата проекта организация възлага, да води екипа и да поеме отговорността за постигане на целите на проекта.

    График на проекта

    Създаването на модел на график, който представя свързани дейни дейности с планирани дати, продължителности, важни събития и ресурси.

    Екип на проекта

    Група от хора, които подпомагат ръководителя на проекта при изпълнението на дейностите на проекта с цел постигане на неговите цели.

    Обхват:

    Работата, която е необходимо да се извърши, за да се реализира даден продукт, услуга или резултат, с определени характеристики или функции.

    Разширение на обхват:

    Неконтролирано разширение на продукт или обхват на проект, без корекции във време, разходи и ресурси.

    Спонсор:

    Лице или група, които предоставят ресурси и помощ за проекта, програмата или портфолиото и са отговорни за позволяването на успеха.

    Заинтересована страна:

    Лице, група или организация, които могат да въздействат, да бъдат въздействани от, или да се възприемат като въздействани от решение, действие или резултат на проект.

    Регистър на заинтересовани страни:

    Проектен документ, който включва идентифицирането, оценката и класификацията на заинтересованите страни по проекта.

    Ресурс

    Член на екипа или всеки физически ресурс, необходим за изпълнението на проекта.

    Риск:

    Несигурно събитие или условие, което, ако се случи, има положително или отрицателно въздействие върху една или повече от целите на проекта.

    Съставна структура на работата (WBS - work breakdown structure):

    Йерархична разбивка на цялостния обхват на работата, която трябва да се извърши от екипа на проекта с цел постигане на целите на проекта и създаването на необходимите резултати.